جاذبه‌های گردشگری ایران

گردشگری در ایران را از کجا شروع کنیم؟

جاذبه‌های گردشگری ایران
ایران زمین، سرزمینی با طبیعتی ناب و ثروتمند که تمدن‌های کهنی را در گوشه و کنار خود جای داده است. طبیعتی کم نظیر با گوناگونی بسیاری از اقلیم‌ها و اقوام مختلف. بسیار دشوار است بگوییم که نخستین انسانهایی که این بوم را به عنوان سرای خود انتخاب کردند چه کسانی بوده‌اند، اما می‌توان به تمدن‌های مختلفی با تاریخ بیش از هفت هزار سال اشاره کرد. حدود قرن هفتم پیش از میلاد و در دوران پادشاهی ماد که از اقوام آریایی مهاجر به ایران بودند بخش‌های زیادی از فلات ایران یکپارچه شد. اگرچه پادشاهی ماد زمان زیادی حکومت نکرد، اما وظیفه تاریخی مهمی داشت. ماد، سلطه آشور كه تقریبا سراسر آسیای غربی را در تسلط خویش داشت، سرنگون کرد و قوم‌های بسیاری را كه در بدوییت می‌زیستند، وارد دایره مدنیت ساخت و مطیع نظامات دولتی كرد. البته تعالیمی كه بعدها مبنای دین زرتشت قرار گرفت و در تكامل اعتقادات و افكار مردم جهان باستان نقش مهمی ایفا كرد ، درخطه پادشاهی ماد تكوین و بسط یافت.(۱) طبیعت ایران از شروع فرآیند گرمایش زمین که خصوصا در هزاره های اخیر سرعت بیشتری گرفته است بسیار تغییر کرده است. دریاچه‌های بزرگی که مرکز ایران (۲)(۳) - ناحیه‌ای که اکنون کویر مرکزی ایران است - را احاطه کرده بود طی هزاران سال خشک و یا بسیار کوچک شدند و همین موضوع باعث فروپاشی تمدن هایی زیادی گشت که در حاشیه این منابع طبیعی قرار داشتند. تمدن سیلک در نزدیکی کاشان کنونی، تمدن تپه حصار دامغان با قدمت بیش از ۷۰۰۰ سال از جمله این تمدن‌ها می‌باشند. البته وجود منابع طبیعی بسیار همیشه ایران را جایی برای تاخت و تاز و غارت اقوام بیگانه و دشمنان بوده است. این مقاله در حال نگارش است.... معرفی جاذبه‌های طبیعی، تاریخی، فرهنگی و ... گردشگری ایران در وب سایت نمای ایران (۴) استان ها جاذبه های اجتماعی جاذبه های تاریخی جاذبه های طبیعی جاذبه های فرهنگی سایر جاذبه ها دسته‌بندیگوناگونتاریخ و جغرافیاکلید‌واژهجاذبه‌های گردشگری ایرانطبیعت ایراناقوام آریاییایرانتمدن سیلکپادشاهی ماد9876 بازدید
مسجد جامع یا مسجد جمعهٔ نطنزمسجد جامع یا مسجد جمعهٔ نطنزدوشنبه 21 اسفند 1402مجموعه ۹ عکس از مسجد جامع نطنز و مقبرهٔ شیخ عبدالصمد
مستند دریاچه کویرمستند دریاچه کویرشنبه 19 اسفند 1402«دریاچه کویر» مستندی گیرا است که به تاریخ باستانی کویر مرکزی ایران می‌پردازد.
نبرد آرتمیزیوم: ناوگان یونان در مقابل امپراتوری ایراننبرد آرتمیزیوم: ناوگان یونان در مقابل امپراتوری ایرانسه‌شنبه 3 مرداد 1402نبرد ترموپیل به اندازه نبرد دریایی آرتمیزیم مهم بود
فکر کن؛ انجام بده؛ اگر لازم بود بگو!فکر کن؛ انجام بده؛ اگر لازم بود بگو!پنجشنبه 26 آبان 1401این شعار موفقیت گونه انسان برای هزاران سال روی سیاره زمین است! اما هنگامی ترتیب این شعار از انتها به ابتدا شود، کارمان تمام است.
برند خارجی یا لباس داخلی در مذاق میرزا محمدتقی‌خان فراهانی (امیر کبیر)برند خارجی یا لباس داخلی در مذاق میرزا محمدتقی‌خان فراهانی (امیر کبیر)جمعه 26 دی 1399امیر کبیر اهمیت بالایی به استفاده از پوشش و دستبافته های داخلی می‌داد. تمام پوشش خود را از کالای با ارزش داخلی تهیه می‌کرد.
شاید لازم باشد راه‌مان را تغییر دهیم!شاید لازم باشد راه‌مان را تغییر دهیم!سه‌شنبه 5 فروردين 1399من فکر می‌کنم؛ باید با قناعت و منصفانه‌تر با هر آنچه ما را احاطه کرده است، برخورد کنیم.
دریای پرتلاطم اقتصاد آیندهدریای پرتلاطم اقتصاد آیندهچهارشنبه 28 اسفند 1398بشریت، روزهای تاریخی‌یی را تجربه می‌کند و احتمالا در حال گام نهادن در مسیری تازه‌یست و تنها با تفکر عمیق و گسترده‌تر از پیش می‌تواند بر مشکلات پیشرویش چیره گردد!